Ali Özgür


Coding and other software development stuff

Yeni Bir Kitap Hazırlığı

F# ile Fonksiyonel Programlama

Uzun zamandır çok beğendiğim ve kullandığım zaman oldukça keyif aldığım F# programlama dili ile ilgili Türkçe bir kitap hazırlama fikrim vardır. Sonunda bu fikri hayata geçirmek için çalışma fırsatı buldum. Kitabın içeriğine aşağıdaki linkte yer alan ön izleme sürümünden göz atabilirsiniz.

Read More ...

Git ile Versiyon Kontrolü Yazım Süreci

Türkiye'nin ilk ve şimdilik tek Türkçe Git kitabının yazım hikayesi

Yazılım geliştirme kariyerim boyunca lise ve üniversitede aldığımı İngilizce eğitimin de yardımı ile neredeyse tüm teknik bilgileri İngilizce kaynak ve kitaplardan takip ettim. Bu konularda incelediğim kısıtlı sayıdaki Türkçe kitap ve kaynağı da teknik terim çevirileri nedeni ile özümsemem daha fazla çaba harcayarak mümkün oldu. Genel görüşe benzer şekilde madem biz bu teknolojiyi üretip terminolojisini oluşturmuyoruz o halde yazılım geliştirme alanında öncelikle herkes İngilizce öğrenmeli/bilmeli şeklinde bir kanaate sahiptim. Ancak bu kanaatim Bilgi Üniversitesi bünyesinde Yazılım Geliştirme Yöneticisi olmam ile birlikte iki temel etken nedeniyle değişmeye başladı ve bu değişimin ilk meyvesi olarak da Git ile Versiyon Kontrolü kitabı ortaya çıktı.

Read More ...

Hurry! You must teach coding to your kids

A tough journey you can't resist

Within last couple of years teaching how to code to kids has become a very popular topic. Tech guys, educators, schools and governments started to invest more on this topic and they try to sell the idea to the parents. In this post I will share my own experience with my 8 year old son Arda and try to formulate couple of gotchas.

Read More ...

How to keep coding?

A personal take on career management

Software development and all related stuff is a joy you will never want to give up. But the truth is, you will sometimes feel exhausted and need to head to different directions in your career. This post is mostly about my personal experience and I will try to share couple of advices with you.

Read More ...

How is Microsoft doing with .NET Core?

A short hands on experience with an OSX guy

In this blog post I will tell you a story and share my couple of cents on .NET Core, Microsoft’s last gig.

Read More ...